Proces nauki każdego języka można podzielić na kilka części. Podstawową umiejętnością, od której naukę zaczynają chociażby dzieci, jest słuchanie. Żeby móc porozumiewać się w danym języku należy zapoznać się ze sposobem wypowiadania słów, artykulacji poszczególnych głosek oraz tym jak wyrazy są akcentowane. W dalszej kolejności ludzie uczą się przede wszystkim czytać oraz pisać. W tym kontekście bardzo ważne jest zapoznawanie się ze wszelkiego typu materiałami, które posługują się słowem pisanym, chociażby artykułami z gazet, czy książkami w języki angielskim. Te umiejętności, słuchanie, pisanie i czytanie są bardzo ważne, jednak kluczową umiejętnością jest mówienie.
Naucz się mówić po angielsku
Problemem, który często występuje w wielu polskich szkołach jest to, że zbyt mało czasu poświęca się na mówienie. Osoby chcące nauczyć się języka angielskiego nie mają możliwości swobodnej wypowiedzi, ponieważ koncentrują się jedynie na czytaniu i pisaniu. Taki model nauki może generować wiele problemów, ponieważ często powstają przez niego bariery językowe. Osoby zaczynające swoją przygodę z nauką języka angielskiego zwyczajnie „boją się mówić”. Jeżeli taki problem wystąpi to warto wiedzieć, że nie jest się jedyną osobą, która ma problemy z wypowiadaniem się w języku obcym. Tę umiejętność można opanować, trzeba jedynie ćwiczyć sztukę ustnej komunikacji.
Konwersacje w języku obcym
Ćwiczyć można jedynie jeżeli zmieni się sposób nauki. Trzeba odejść od tradycyjnego modelu edukacji, skoncentrowanego na nauce pisania i czytania, a odważyć się mówić. Szczególnie przydatne i pomocne będą w tym celu konwersatoria. Są to zajęcia z języka obcego, które koncentrują się tylko i wyłącznie na komunikowaniu się. Można zapisać się na indywidualne lekcje z lektorem, który będzie chciał z nami rozmawiać na konkretne tematy. Można również uczyć się w grupie i rozmawiać z innymi uczestnikami kursu. Dla bardziej zaawansowanych polecane są konwersacje z native speakerem, czyli osobą która urodziła się w anglojęzycznym kraju.
Dodaj komentarz